15:53 | 1395/10/20
چشم امید بانک‌های بزرگ به ترامپ
بانکداری 24: ارزش سهام بانک‌های آمریکایی پس از اعلام پیروزی ترامپ در نوامبر گذشته، بسیار افزایش پیدا کرد و انتظار می‌رود که شروع 2017 نیز برای آنها بسیار سودآور باشد.
به گزارش بانکداری 24، سهام بانک جی‌پی‌مورگان در چهارشنبه گذشته به بالاترین میزان خود رسید. ارزش سهام بسیاری از بانک‌های دیگر نیز با افزایش بسیاری روبرو بوده است. بانک آمریکا، سیتی‌گروپ، مورگان استنلی و حتی بانک بحران‌زده ولزفارگو هم از شروع 2017 تا به امروز، 2 درصد افزایش داشته‌اند.
سوال مهم این است که آیا این رویه ادامه پیدا خواهد کرد؟
سرمایه‌گذاران بسیاری امیدوارند که ترامپ و کنگره جدید آمریکا که اکثریت آن در دست جمهوری‌خواهان است، نسبت به دولت اوباما، لطف بیشتری به وال استریت داشته باشند. این لطف می‌تواند شامل بازگرداندن بعضی از قوانین قدیمی باشد که منجر به افزایش سود و دارایی‌های بانک‌ها می‌شد.
با این وجود، مایک بیلی، مدیر بخش تحقیقات شرکت FBB کاپیتال پارتنرز، می‌گوید که علی رغم بالا رفتن ارزش سهام این بانک‌ها، هنوز پیش‌بینی‌های مربوط به سود بانک‌های بزرگ وال‌استریت بسیار پایین است.
بیلی می‌گوید که اگر ترامپ و کنگره، میزان مالیات این بخش‌ها را کم کنند، می‌توان به وضعیت کلی صنعت بانکداری در ایالات متحده امیدوار بود. امید می‌رفت که در سال 2016، نرخ ارزش بانک‌ها از سوی چند منبع مالی مختلف بالا برود اما فقط فدرال رزرو (Fed) آمریکا بود که یک بار این نرخ‌ها را بالا برد. بیلی معتقد است که اگر Fed این نرخ را در طول سال جاری، دو یا سه بار افزایش دهد، میزان دارایی‌های به دست آمده از وام‌های بانک‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
راب لوتوس، مدیر بخش سرمایه‌گذاری شرکت مدیریت مالی کابوت نیز معتقد است که بانک‌های بزرگ، می‌توانند به رشد و سود بیشتر در دولت ترامپ امیدوار باشند. او می‌گوید: فرد جدیدی روی کار آمده است و سرمایه‌گذاران نباید این نکته را فراموش کنند. اگر از هر ده شرکت آمریکایی، تنها یکی از آنها تصمیم بگیرد که به خاطر سیاست‌های ترامپ، دست به تعاملات و معامله‌های اقتصادی بیشتری بزند، می‌توان تاثیر مثبتی برای بانک‌ها متصور شد.
البته اگرچه این تغییر قدرت برای افراد و سازمان‌های داخل آمریکا ممکن است مثبت تلقی شود، اما نمی‌توان به موفقیت آن در خارج از خاک این کشور چندان امید داشت.
بیلی می‌گوید که زبان و ادبیات ترامپ به گونه‌ای است که می‌تواند برای عملیات بین‌المللی بعضی از بانک‌ها خطرناک باشد. فورد، جنرال‌موتورز و حتی موسسه تحقیقاتی تکنولوژی آمریکا (UTX) به خاطر فعالیت‌هایی که در مکزیک دارند، توسط ترامپ مورد انتقاد و حتی تهدید واقع شده‌اند.
معلوم نیست که غول‌های بزرگ وال استریت چگونه می‌خواهند به موفقیت خود ادامه دهند اگر ترامپ از آنها بخواهد که از رشد و توسعه در بازارهای در حال توسعه دنیا چشم بپوشند. حتی ممکن است اتفاق بدتری هم رخ دهد و آن این است که سیاست‌ها و ادبیات ترامپ منجر به جنگ اقتصادی در این بازارها شود.

برچسب ها: ترامپ ،بانکداری ،آمریکا 
اخبار مرتبط
نام:
پیام:
* کد امنیتی:

logo-samandehi .کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بانکداری ۲۴ می باشد
Copyright © 2016 bankdari24.ir. All rights reserved